Lecat Nedir?

LECAT, özel nitelikli killerin 1100˚C sıcaklıkta genleştirilmesiyle üretilen bir malzemedir. Genleştirilmiş hafif kil agregasının üretilmesi 1917 yılında Kansas City’ de başlamıştır. Önce Amerika Birleşik Devletleri standartlarına, sonra da Avrupa standartlarına girmiştir. Lecat hafif yapı elemanı olmasıyla aynı ağırlıkta daha yüksek ve depreme daha dayanıklı yapılar inşaa edilmesini sağlar.

LECAT yapılarda ısı ve ses yalıtımı, drenaj, toprak basıncını azaltma ve dolgu malzemesi olarak kullanılmaktadır.

Hafif bir yapı elemanı olan LECAT ile aynı ağırlıkta daha yüksek ve depreme daha dayanıklı yapılar inşaa edilir.

LECAT seracılık, sebze yetiştiriciliği, fidecilik, çiçekçilik, peyzaj ve topraksız tarım ortamında kullanılan ideal bir malzemedir.

LECAT tanelerinin içerisinde büyük oranda hava boşluğu olduğu için toprak içinde havalanma ve su geçirgenliğini yüksek oranda tutar. Topraktan buharlaşma ile su kayıplarını azaltır. Hastalık taşımaz, barındırmaz. pH 6.5<pH<8.5 oluşu bitkiler için uygun bir gelişme ortamı oluşturur.

LECAT dünyada hydroton, keramzit, light expanded clay, exclay, blaehton, haydite, expanded clay, hidrokültür taşı, hidroton, kil biyesi, kil topu isimleriyle bilinmektedir. Pişirilmiş, genleştirilmiş kil, Hydroponic (hidroponik) sistemlerde de kullanılmakta olan bir agrega türüdür.

Şirketimiz, uzun yıllardan beri yaptığı çalışmalar neticesinde Türkiye’de hafif agregayı (Light Expanded Clay Aggregate Turkey) LECAT adıyla üretmek üzere 2013 yılında kurulmuştur.