Topraksız Tarımda Lecat®

Ülkemiz tarımında, gerek uzun yıllardır kullanılan kimyasalların toprağımızı verimsizleştirmesi, gerekse de dünyada yaşanan iklim değişiklikleri nedeniyle, topraksız tarım ve seracılığın giderek yaygınlaşmasını sağlamıştır.

Son yıllarda giderek yaygınlaşan topraksız tarımda yetiştirme ortamı olarak ülkemizde kullanılan cocopeat, perlit, kaya yünü vb. yetiştirme ortamlarının bazı sıkıntıları (tedarik, fiyat, su tutma, hastalık, ürün standardizasyonu, kalite vb.) vardır. Bu sıkıntılar nedeniyle LECAT® (Genleştirilmiş Kil Bilyesi) tercih edilmeye başlanmıştır.

LECAT® (Genleştirilmiş Kil Bilyesi)’ın topraksız tarımda yetiştirme ortamı olarak kullanılmasının başka avantajları da;

• 1100°C pişirilerek genleştirilmiş kil bilyeleri inorganik bir ortamdır; içinde bakteri veya canlı barındırmaz. Bu özelliği ile ortamdan kaynaklanabilecek hastalık riskine ortadan kaldırır.

• Bitki köklerinin rahat hareket edip besine kolay ulaşmasını sağlar, üretim esnasında verilen tüm takviyeleri başka bir besleyicinin ortamda bulunmaması sebebiyle bitkinin almasını sağlar. Besin takviyesini azaltır.

• Su tutucu özelliği ile sulamada tasarruf sağlar. Boşluklu yapısı sayesinde köklerde ısınmayı engeller.

• Diğer yetiştirme ortamlarından 2 sene de bir yenileme yapılmasına karşı, LECAT® (Genleştirilmiş Kil Bilyesi) 5-6 sene rahatlıkla kullanılabilir.

• Seralarda üretim sonrasında yapılan temizlik ve ertesi üretime yapılan hazırlıklarda süreyi yarı yarıya azaltır ve işçilik maliyetlerini düşürür.

• LECAT® Yerli ve Milli üründür. Yurtdışına bağımlılığı, termin sürelerinin uzamasını ortadan kaldırır.

• Ürüne ve ürünün kök yapısına göre tane boyutları (0-3mm, 3-8mm, 8-16mm) oransal olarak karıştırılabilmektedir.

İlginizi Çekebilecek İçeriklerimiz

Aşağıdaki bağlantılardan ilginizi çekebilecek içeriklerimize ulaşabilir, Lecat hakkında daha geniş bilgiye sahip olabilirsiniz.

01

S.S.S

Lecat ile iglili aklınıza takılan sorularınıza buradan ulaşabilirsiniz.

02

Üretim Aşamaları

Lecatın üretim aşamalarını görmek için görsele tıklayın…

03

Sertifika

Dünyanın saygın kurumlarından alınan belgelerimizi görmek için tıklayın….